Judikatura
Podstatné zhoršení pracovních podmínek při přechodu práv a povinností – rozhodnutí Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 1448/2021
Téma uspokojivých pracovních podmínek není v judikatuře českých soudů žádnou novinkou. Čas od času je však vyhlášeno soudní rozhodnutí, které do …
Soudní dvůr EU k otázce pracovní doby, pracovní pohotovosti a doby odpočinku – C-107/19
Během řízení před českými soudy ve věci hasič vs. Dopravní podnik hl. m. Prahy vyvstala sporná otázka ohledně aplikace evropského …
Podpis zaměstnance pod mzdovým výměrem? Pozor, může se jednat o smluvní mzdu – NS – 21 Cdo 2666/2020
V dané věci se jednalo o spor, zda je mzda určitého zaměstnance mzdou smluvní, či mzdou jednostranně určenou. Dokument, ve kterém …
Druhá nebo třetí skupina prací? Rozhodující kritéria pro určení zaručené mzdy v adekvátní výši – NSS – 3 Ads 273/2019
Oblastní inspektorát práce uložil zaměstnavateli pokutu za spáchání správního deliktu na úseku odměňování zaměstnanců. Třem zaměstnankyním (prodavačkám) totiž v několika …
Nepřímý útok na majetek zaměstnavatele opět jako důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru – rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 991/2019
Jakýkoli útok na majetek zaměstnavatele posuzuje Nejvyšší soud ve své konstantní judikatuře velmi přísně. Již v minulosti označil např. krádež …
Srovnatelnost agenturních a kmenových zaměstnanců – rozsudek Nejvyššího správního soudu sp. zn. 2 Ads 335/2018 – 32
Zákoník práce ukládá agenturám práce a uživatelům povinnost zajistit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přidělených agenturních zaměstnanců nebyly horší, …
Rozhodnutí o organizačních změnách a dobré mravy – rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 864/2019
Nemocnice rozvázala s jedním ze svých lékařů (psychiatr) pracovní poměr výpovědí dle § 52 písm. c) ZP pro jeho nadbytečnost vzniklou …
Zákoník práce versus občanský zákoník – sp. zn. 21 Cdo 3687/2018
Zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, který na něm zanechal trvalé následky. V důsledku úrazu začal být emočně nestabilní, hrubý, nesamostatný, byla …
Důchod na dosah – usnesení Ústavního soudu sp. zn. III. ÚS 968/17
Zaměstnavatel (základní škola) dal zaměstnanci (pedagog) výpověď z pracovního poměru, neboť ten nesplňoval požadavky stanovené zákonem o pedagogických pracovnících (neměl …
Lze započíst pohledávku zaměstnavatele na náhradu škody vůči mzdě? – sp. zn. 21 Cdo 238/2019
Zaměstnanec vykonával pro zaměstnavatele práci na pozici servisního technika, při které měl zaměstnavateli způsobit škodu ve výši několika tisíc Kč. …
Nutnost dostatečně přesných pokynů – rozsudek Nejvyššího správního soudu sp. zn. 1 As 3/2018
Zaměstnavatel uložil zaměstnanci za úkol opravit omítku budovy do výše 5 metrů, přičemž zaměstnanec měl za tímto účelem k dispozici …
Důkaz kamerovým záznamem pořízeným bez svolení zaměstnance? – sp. zn. I. ÚS 3900/18
Zaměstnankyni byla dána výpověď podle § 52 písm. g) ZP z důvodu soustavného porušování povinností. Toto porušování povinností bylo v …
Tajně pořízená nahrávka jako důkaz? – sp. zn. 21 Cdo 1267/2018
Zaměstnavatel navrhl v řízení před soudem jako důkazní prostředek nahrávku rozhovoru se zaměstnancem pořízenou bez jeho svolení a vědomí, na …
Lze nedostatky v práci přičítat nadřízenému? – II. ÚS 3408/16
Spor ohledně rozvázání pracovního poměru skončil u Ústavního soudu. Zaměstnavatel rozvázal se zaměstnancem pracovní poměr výpovědí pro zvlášť závažné porušení …
Stavení prekluzivních lhůt v pracovněprávních vztazích – 21 Cdo 343/2018
Nejvyšší soud se ve svém rozsudku sp. zn. 21 Cdo 343/2018 ze dne 12. června 2018 zabýval případem zaměstnankyně, se …
Dočasná pracovní neschopnost není pokračováním v práci ve smyslu zákoníku práce – sp. zn. 21 Cdo 4683/2017
Zaměstnankyně se den před vypršením pracovní smlouvy na dobu určitou stala dočasně pracovně neschopnou z důvodu rizikového těhotenství. Přestože dopisem …
Další publikace